Cube Ice Maker CUIM-A11 delivers 55 kgs of ice within 24 hours and features ice bin storage capacity of 18 kg. It is designed with air cooling method ensuring reliable and consistent ice-making performance. It is integrated with digital display for navigating various parameters. Our ice maker is equipped with eco-friendly refrigerant for energy efficiency and compliance with global standards.
• Compact design
• Produces high quality ice
• Durable construction
• Easy maintenance
Cube Ice Maker produces high-quality ice cubes for various commercial and industrial applications. It is widely used in food and beverage, hospitality, medical and pharmaceutical industries, supermarkets and retail stores, fishing and food processing, and healthcare.
| Capacity | 55 kg/24hr |
| Ice Bin Capacity | 18 kg |
| Refrigerant | R404a/R290 |
| Compressor | Secop |
| Cooling Method | Air Cooling |
| Power Consumption | 360 W |
| Power Supply | 220V/110V |
| Weight | 45 kg |
| Dimension (L×W×H) | 500× 590 ×850 mm |