Cube Ice Maker CUIM-A12 is designed for commercial and industrial requirements by generating 73 kgs of clear ice per 24 hours. It is integrated with an ice bin with a storage capacity of 36 kg, ensuring reliable supply for continuous usage. Our ice maker is equipped with a digital panel for real-time monitoring of various parameters. It utilizes eco-friendly refrigerant for reliable and sustainable cooling performance.
• Compact design
• Air cooling method
• Durable construction
• Easy maintenance
Cube Ice Maker produces high-quality ice cubes for various commercial and industrial applications. It is widely used in food and beverage, hospitality, medical and pharmaceutical industries, supermarkets and retail stores, fishing and food processing, and healthcare.
| Ice Bin Capacity | 36 kg |
| Refrigerant | R404a/R290 |
| Compressor | Secop |
| Cooling Method | Air Cooling |
| Power Supply | 220V/110V |
| Capacity | 73 kg/24hr |
| Power Consumption | 460 W |
| Size (L×W×H) | 600× 685 ×920 mm |
| Weight | 55 kg |