Cube Ice Maker CUIM-A13 produces 95 kgs of ice within 24 hour period ensures a steady and reliable supply of ice. It is equipped with ice bin with storage capacity of 36 kgs for optimal quality and easy access. Our ice maker operates with air cooling system and provides optimal cooling performance. It is designed with digital display for easy operation and navigating various parameters.
• Compact design
• Produces high quality ice
• Utilizes eco-friendly refrigerant
• Durable construction
• Easy maintenance
Cube Ice Maker produces high-quality ice cubes for various commercial and industrial applications. It is widely used in food and beverage, hospitality, medical and pharmaceutical industries, supermarkets and retail stores, fishing and food processing, and healthcare.
| Capacity | 95 kg/24hr |
| Ice Bin Capacity | 36 kg |
| Refrigerant | R404a/R290 |
| Compressor | Secop |
| Cooling Method | Air Cooling |
| Power Consumption | 580 W |
| Power Supply | 220V/110V |
| Dimension (L×W×H) | 600× 685 ×920mm |
| Weight | 57 kg |