Cube Ice Maker CUIM-A14 generates 127 kg of ice per 24 hours and is equipped with an ice bin with a storage capacity of 36 kg. Our ice maker is designed with an air cooling system that maintains optimal ice production. It utilizes eco-friendly refrigerant for energy-efficient and reliable performance. It is integrated with a digital display for real-time monitoring and easy operation.
• Compact design
• Produces high-quality ice
• Durable construction
• Easy maintenance
Cube Ice Maker produces high-quality ice cubes for various commercial and industrial applications. It is widely used in food and beverage, hospitality, medical and pharmaceutical industries, supermarkets and retail stores, fishing and food processing, and healthcare.
| Capacity | 127 kg/24hr |
| Ice Bin Capacity | 36 kg |
| Refrigerant | R404a/R290 |
| Compressor | Secop |
| Cooling Method | Air Cooling |
| Power Consumption | 850 W |
| Power Supply | 220V/110V |
| Weight | 60 kg |
| Dimension (L×W×H) | 600× 685 ×920mm |