Cube Ice Maker CUIM-A16 delivers 191 kgs per 24 hours and features a compatible ice bin with a storage capacity of 105 kg. It is designed with an air-cooling system for energy efficiency and optimal performance. Our ice maker is equipped with a digital display for monitoring and navigating various parameters. It utilizes eco-friendly refrigerant consistent ice production, and compliance with sustainability standards.
• Compact design
• Durable construction
• Quick ice production
• Easy maintenance
Cube Ice Maker produces high-quality ice cubes for various commercial and industrial applications. It is widely used in food and beverage, hospitality, medical and pharmaceutical industries, supermarkets and retail stores, fishing and food processing, and healthcare.
| Capacity | 191 kg/24hr |
| Ice Bin Capacity | 105 kg |
| Refrigerant | R404a/R290 |
| Compressor | Secop |
| Cooling Method | Air Cooling |
| Power Consumption | 1100 W |
| Power Supply | 220V/110V |
| Ice Bin Weight | 52 kg |
| Main Machine Weight | 35 kg |
| Dimension (L×W×H) | 560× 830 × 1718 mm |