Cube Ice Maker CUIM-A17 is designed to deliver 227 kg per 24 hours ensuring a steady and reliable supply for high-demand commercial applications. It features a spacious storage bin with a capacity of 125 kg to maintain the ice's quality and prevent melting. Our ice maker is integrated with a digital display for real-time monitoring of various parameters and easy operation.
• Compact design
• Durable construction
• Utilizes eco-friendly refrigerant
• Easy maintenance
Cube Ice Maker produces high-quality ice cubes for various commercial and industrial applications. It is widely used in food and beverage, hospitality, medical and pharmaceutical industries, supermarkets and retail stores, fishing and food processing, and healthcare.
| Capacity | 227 kg/24hr |
| Ice Bin Capacity | 125 kg |
| Refrigerant | R404a/R290 |
| Compressor | Secop |
| Cooling Method | Air Cooling |
| Power Consumption | 1240 W |
| Power Supply | 220V/110V |
| Dimension (L×W×H) | 760× 830 × 1718 mm |
| Ice Bin Weight | 66 kgs |
| Main Machine Weight | 45 kg |