Cube Ice Maker CUIM-A18 is designed to deliver high-quality ice of 318 kg within 24 hours. It is equipped with an ice bin with a storage capacity of 125 kg, ensuring continuous and reliable supply. Our cube ice maker operates with an air-cooling system with energy-efficient operation and reliable cooling performance. It is integrated with a digital display for real-time monitoring and navigating various parameters.
• Compact design
• Durable construction
• Utilizes eco-friendly refrigerant
• Easy maintenance
Cube Ice Maker produces high-quality ice cubes for various commercial and industrial applications. It is widely used in food and beverage, hospitality, medical and pharmaceutical industries, supermarkets and retail stores, fishing and food processing, and healthcare.
| Capacity | 318 kg/24hr |
| Ice Bin Capacity | 125 kg |
| Refrigerant | R404a/R290 |
| Compressor | Secop |
| Cooling Method | Air Cooling |
| Power Consumption | 1420 W |
| Power Supply | 220V, 50HZ to 60 HZ |
| Dimension (L×W×H) | 760 × 830 × 1718 mm |
| Ice Bin Weight | 45 kgs |
| Main Machine Weight | 66 kg |