Cube Ice Maker CUIM-A19 produces 455 kgs of high-quality ice per 24 hours and features an ice bin with a storage capacity of 125 kgs. It is designed with an air-cooling system, ensuring optimal performance and energy efficiency. Our ice maker is an integrated digital panel for real-time monitoring of various parameters. It is equipped with eco-friendly refrigerant and complies with international sustainability standards.
• Compact design
• Durable construction
• Quick ice production
• Easy maintenance
Cube Ice Maker produces high-quality ice cubes for various commercial and industrial applications. It is widely used in food and beverage, hospitality, medical and pharmaceutical industries, supermarkets and retail stores, fishing and food processing, and healthcare.
| Capacity | 455 kg/24hr |
| Ice Bin Capacity | 125 kg |
| Refrigerant | R404a/R290 |
| Compressor | Secop |
| Cooling Method | Air Cooling |
| Power Consumption | 2300 W |
| Power Supply | 220V, 50HZ to 60 HZ |
| Dimension (L×W×H) | 760 × 830 × 1893 mm |
| Ice Bin Weight | 45 kgs |
| Main Machine Weight | 85 kg |