Cube Ice Maker CUIM-B10 is designed for high-capacity ice storage, ensuring efficient performance and reliability. It operates at an ambient temperature of 20°C and an inlet water temperature of 10°C, providing optimal conditions. It features an R404A refrigeration system with a CFC-free coolant, ensuring rapid and reliable ice production. Our ice makers have an automatic water and ice level indicator, enhancing overall performance.
Robust Construction
Advanced Insulation
Uniform and Transparent Ice Formation
Overload Protection
Energy-Efficient
User-Friendly Interface
Cube ice makers are commonly used in restaurants, bars, cafes, healthcare facilities, supermarkets, and convenience stores.
| Capacity | 40 kgs / 24 hrs |
| Storage Bin Capacity | 20 kgs |
| Refrigeration System | R404A |
| Cooling Mode | Air Cooling |
| Cooling Fan | EBM (Germany) |
| Dry Filter | Danfoss (Denmark) |
| Exterior Finish | 304/2B Stainless Steel |
| Compressor Brand | Aspera (Slovenia) |
| Certification | CE |
| Power Consumption | 420 W |
| Standard Voltage | 1P / 220 V / 50 Hz |
| Dimensions | 635 × 570 × 830 mm |
| Weight | 44 kgs |