Cube Ice Maker CUIM-B13 offers a temperature of 20°C ambient and 10°C inlet water, ensuring efficient ice storage. It can store up to 75 kg of ice simultaneously. It features advanced insulation, ensuring enhanced energy efficiency. Our cube ice makers feature an intuitive control for precise operation and function.
Stainless Steel Chamber
Automatic Water and Ice Level Indicator
Uniform and Transparent Ice Formation
Overload Protection
Energy-Efficient
Safe Ice Production
Cube ice makers are commonly used in restaurants, bars, cafes, healthcare facilities, supermarkets, and convenience stores.
| Capacity | 75 kgs / 24 hrs |
| Storage Bin Capacity | 38 kgs |
| Refrigeration System | R404A |
| Cooling Mode | Air Cooling |
| Cooling Fan | EBM (Germany) |
| Dry Filter | Danfoss (Denmark) |
| Exterior Finish | 304/2B Stainless Steel |
| Compressor Brand | Aspera (Slovenia) |
| Certification | CE |
| Power Consumption | 480 W |
| Standard Voltage | 1P / 220 V / 50 Hz |
| Dimensions | 765 × 740 × 900 mm |
| Weight | 61 kgs |