Cube Ice Maker CUIM-B14 offers 100 kg capacity per 24 hours, delivering continuous and reliable ice production. It has an R404A refrigeration system and air-cooling mode, ensuring efficient performance. It provides the safest and best-tasting cube ice, ensuring both high quality and safety. It is crafted from stainless steel, ensuring superior durability and long-lasting performance.
Insulated door for less condensation
Overload Protection
Automatic water and ice level indicator
Energy-Efficient
Intuitive electronic control panel
Cube ice makers are commonly used in restaurants, bars, cafes, healthcare facilities, supermarkets, and convenience stores.
| Capacity | 100 kgs / 24 hrs |
| Storage Bin Capacity | 10 kg |
| Refrigeration System | R404A |
| Cooling Mode | Air Cooling |
| Cooling Fan | EBM (Germany) |
| Dry Filter | Danfoss (Denmark) |
| Exterior Finish | 304/2B Stainless Steel |
| Compressor Brand | Aspera (Slovenia) |
| Certification | CE |
| Power Consumption | 480 W |
| Standard Voltage | 1P / 220 V / 50 Hz |
| Dimensions | 765 × 740 × 900 mm |
| Weight | 61 kgs |