Cube Ice Maker CUIM-B15 is designed for maximum efficiency, producing up to 125 kg of crystal-clear ice every 24 hours. It features an integrated design that maximizes water and energy conservation, ensuring efficient operation. It has an advanced cooling system that ensures precise cooling. Our cube ice make features a digital electronic control for precise operation.
Insulated door for less condensation
Overload Protection
Automatic water and ice level indicator
Energy-Efficient
Intuitive electronic control panel
Cube ice makers are commonly used in restaurants, bars, cafes, healthcare facilities, supermarkets, and convenience stores.
| Capacity | 125 kgs / 24 hrs |
| Storage Bin Capacity | 58 kg |
| Refrigeration System | R404A |
| Cooling Mode | Air Cooling |
| Cooling Fan | EBM (Germany) |
| Dry Filter | Danfoss (Denmark) |
| Exterior Finish | 304/2B Stainless Steel |
| Compressor Brand | Aspera (Slovenia) |
| Certification | CE |
| Power Consumption | 730 W |
| Standard Voltage | 1P / 220 V / 50 Hz |
| Dimensions | 765 × 740 × 900 mm |
| Weight | 61 kgs |