Cube Ice Maker CUIM-B17 offers ambient temperatures of 20°C and water inlet temperatures of 10°C, maintaining optimal conditions. Its high capacity produces 160 kg of uniform ice cubes per 24 hours, making it ideal for diverse applications. It is equipped with an energy-efficient R404A compressor, delivering reliable performance. It features advanced monitoring with real-time tracking of water and ice levels, ensuring smooth operations and preventing shortages.
Overload Protection
Stainless steel chamber
Insulated door for less condensation
Automatic water and ice level indicator
Energy-Efficient
Intuitive electronic control panel
Cube ice makers are commonly used in restaurants, bars, cafes, healthcare facilities, supermarkets, and convenience stores.
| Capacity | 160 kgs / 24 hrs |
| Storage Bin Capacity | 80 kg |
| Refrigeration System | R404A |
| Cooling Mode | Air Cooling |
| Cooling Fan | EBM (Germany) |
| Dry Filter | Danfoss (Denmark) |
| Exterior Finish | 304/2B Stainless Steel |
| Compressor Brand | Aspera (Slovenia) |
| Certification | CE |
| Power Consumption | 860 W |
| Standard Voltage | 1P / 220 V / 50 Hz |
| Dimensions | 700 × 640 × 610 mm; 600 × 870 × 840 mm (0.72 CBM) |
| Weight | 83 kgs |