Cube Ice Maker CUIM-B18 features a high capacity, producing 195 kg of ice cubes per 24 hours, ensuring reliable results. It is equipped with a high-performance cooling fan that ensures efficient heat dissipation. It features a digital control panel for precise monitoring and operation. Our cube ice maker is made from stainless steel materials, ensuring durability and longevity.
Insulated door for less condensation
Overload Protection
Automatic water and ice level indicator
Energy-Efficient
Intuitive electronic control panel
Cube ice makers are commonly used in restaurants, bars, cafes, healthcare facilities, supermarkets, and convenience stores.
| Capacity | 195 kgs / 24 hrs |
| Storage Bin Capacity | 120 kg |
| Refrigeration System | R404A |
| Cooling Mode | Air Cooling |
| Cooling Fan | EBM (Germany) |
| Dry Filter | Danfoss (Denmark) |
| Exterior Finish | 304/2B Stainless Steel |
| Compressor Brand | Aspera (Slovenia) |
| Certification | CE |
| Power Consumption | 950 W |
| Standard Voltage | 1P / 220 V / 50 Hz |
| Dimensions | 700 × 640 × 610 mm |
| Weight | 87 kgs |