Cube Ice Maker CUIM-B22 operates at an ambient temperature of 20°C with water inlet temperatures at 10°C, ensuring consistent performance. It has a production capacity of 454 kg per day and a storage capacity of 280 kg, providing efficient production and ample storage. It is equipped with air-cooling and water-cooling technology, delivering efficient temperature control for enhanced performance. Our ice maker is constructed with durable materials, ensuring superior performance.
Durable construction
Portable design
Quick ice production
Easy maintenance
Insulated door for less condensation
Overload Protection
Cube ice makers are commonly used in restaurants, bars, cafes, healthcare facilities, supermarkets, and convenience stores.
| Capacity | 454 kgs / 24 hrs |
| Storage Bin Capacity | 280 kg |
| Refrigeration System | R404A |
| Cooling Mode | Air/ Water Cooling |
| Cooling Fan | EBM (Germany) |
| Dry Filter | Danfoss (Denmark) |
| Exterior Finish | 304/2B Stainless Steel |
| Compressor Brand | Aspera (Slovenia) |
| Certification | CE |
| Power Consumption | 1600 W |
| Standard Voltage | 1P / 220 V / 50 Hz |
| Dimensions | 760 ×800 ×1750 mm (1.1CBM) |