Cube Ice Maker CUIM-B25 produces up to 680 kgs of ice per day. It features a premium cooling system that ensures rapid and efficient cooling. It offers a 460 kg storage bin, providing ample capacity for continuous ice supply. It features fully automated ice level monitoring, providing accurate control. It is equipped with overload protection for enhanced safety and durability, ensuring consistent performance.
Stainless steel chamber
Economic performance
Simple and user-friendly interface
Easy maintenance
Insulated door for less condensation
High- efficiency
Cube ice makers are commonly used in restaurants, bars, cafes, healthcare facilities, supermarkets, and convenience stores.
| Capacity | 680 kgs / 24 hrs |
| Storage Bin Capacity | 460 kg |
| Refrigeration System | R404A |
| Cooling Mode | Air/ Water Cooling |
| Cooling Fan | EBM (Germany) |
| Dry Filter | Danfoss (Denmark) |
| Exterior Finish | 304/2B Stainless Steel |
| Compressor Brand | Tecumseh (France) |
| Certification | CE |
| Power Consumption | 2800 W |
| Standard Voltage | 1P / 220 V / 50 Hz |
| Dimensions | 840 × 1290 × 830 mm; 1300 × 950 × 1230 mm (1.1 CBM) |
| Weight | 230 kg |