Cube Ice Maker CUIM-B26 is designed to produce up to 900 kg of ice per day under optimal conditions, with an ambient temperature of 20°C and an inlet water temperature of 10°C. It offers fully automatic control, with ice and water indicators for easy and efficient monitoring. It produces edible ice by using potable water, ensuring that the ice is safe and suitable for consumption. Our ice maker features a stainless-steel construction, providing enhanced durability and longevity.
Stainless steel chamber
Economic performance
Simple and user-friendly interface
Easy maintenance
Insulated door for less condensation
High- efficiency
Cube ice makers are commonly used in restaurants, bars, cafes, healthcare facilities, supermarkets, and convenience stores.
| Capacity | 900 kgs / 24 hrs |
| Storage Bin Capacity | 460 kg |
| Refrigeration System | R404A |
| Cooling Mode | Air/ Water Cooling |
| Cooling Fan | EBM (Germany) |
| Dry Filter | Danfoss (Denmark) |
| Exterior Finish | 304/2B Stainless Steel |
| Compressor Brand | Tecumseh (France) |
| Certification | CE |
| Power Consumption | 3800 W |
| Standard Voltage | 1P / 220 V / 50 Hz |
| Dimensions | 840 × 1290 × 830 mm; 1300 × 950 × 1230 mm (2.39 CBM) |
| Weight | 245 kg |