Cube Ice Maker CUIM-A10 generates up to 36 kgs of high quality ice within 24 hours providing a continuous supply. It features built-in ice bin with optimal storage capacity of 15 kgs. Our ice maker operates with air cooling system that regulates temperature and ensures efficient cooling. It is integrated with digital display for real -time monitoring of various parameters and easy operation.
• Compact design
• Eco-friendly refrigerant
• Produces high quality ice
• Durable construction
Cube Ice Maker produces high-quality ice cubes for various commercial and industrial applications. It is widely used in food and beverage, hospitality, medical and pharmaceutical industries, supermarkets and retail stores, fishing and food processing, and healthcare
| Capacity | 36 kg/24hr |
| Ice Bin Capacity | 15 kg |
| Refrigerant | R404a/R290 |
| Compressor | Secop |
| Cooling Method | Air Cooling |
| Power Consumption | 300 W |
| Power Supply | 220V/110V |
| Weight | 36 kg |
| Dimension (L×W×H) | 500×450×800 mm |