Cube Ice Maker CUIM-A15 generates 159 kgs of high-quality ice within 24 hours ensuring continuous supply for a wide range of industries. It features an ice bin with a capacity of 105kgs maintaining optimal storage conditions. Our ice maker has a built-in fan for reliable cooling performance. It is integrated with a digital display for navigating parameters and real-time monitoring.
• Compact design
• Durable construction
• Utilizes eco-friendly refrigerants
• Easy maintenance
Cube Ice Maker produces high-quality ice cubes for various commercial and industrial applications. It is widely used in food and beverage, hospitality, medical and pharmaceutical industries, supermarkets and retail stores, fishing and food processing, and healthcare.
| Capacity | 159 kg/24hr |
| Ice Bin Capacity | 105 kg |
| Refrigerant | R404a/R290 |
| Compressor | Secop |
| Cooling Method | Air Cooling |
| Power Consumption | 1000 W |
| Power Supply | 220V/110V |
| Ice Bin Weight | 50 kgs |
| Main Machine Weight | 60 kg |
| Dimension (L×W×H) | 560× 830 × 1718 mm |