Cube Ice Maker CUIM-A21 is designed to deliver a large capacity of 909 kg/24hr and features an ice bin with a storage capacity of 315 kg. Our cube ice maker operates with an air-cooling system that efficiently regulates temperature and ensures optimal performance. It utilizes eco-friendly refrigerant for sustainability. It is equipped with a digital panel for navigating various parameters.
• Compact design
• Durable construction
• Quick ice production
• Easy maintenance
Cube Ice Maker produces high-quality ice cubes for various commercial and industrial applications. It is widely used in food and beverage, hospitality, medical and pharmaceutical industries, supermarkets and retail stores, fishing and food processing, and healthcare.
| Capacity | 909 kg/24hr |
| Ice Bin Capacity | 315 kg |
| Refrigerant | R404a/R290 |
| Compressor | Secop |
| Cooling Method | Air Cooling |
| Power Consumption | 3800 W |
| Power Supply | 380V, 50HZ |
| Size (L×W×H) | 1227 × 937 × 2048mm |
| Ice Bin Weight | 70 kgs |
| Main Machine Weight | 150 kg |