Cube Ice Maker CUIM-B11 offers an ambient temperature of 20°C and an inlet water temperature of 10°C, ensuring consistent results. It is designed to hold up to 50 kg of ice, providing ample storage capacity. It features electronic controls and an intuitive interface, ensuring easy operation. It is constructed from high-quality stainless steel, ensuring durability and long-lasting performance.
Uniform and Transparent Ice Formation
Advanced Insulation
Overload Protection
Energy-Efficient
High-Efficiency
Cube ice makers are commonly used in restaurants, bars, cafes, healthcare facilities, supermarkets, and convenience stores.
| Capacity | 50 kgs / 24 hrs |
| Storage Bin Capacity | 10 kgs |
| Refrigeration System | R404A |
| Cooling Mode | Air Cooling |
| Cooling Fan | EBM (Germany) |
| Dry Filter | Danfoss (Denmark) |
| Exterior Finish | 304/2B Stainless Steel |
| Compressor Brand | Aspera (Slovenia) |
| Certification | CE |
| Power Consumption | 440 W |
| Standard Voltage | 1P / 220 V / 50 Hz |
| Dimensions | 635 × 570 × 830 mm |
| Weight | 44 kgs |