Cube Ice Maker CUIM-B12 features a 60 kg capacity, handling large volumes of ice and ensuring precise performance. It functions at an ambient temperature of 20°C and an inlet water temperature of 10°C, ensuring reliable performance. It features an automatic water and ice level indicator, ensuring efficient monitoring. It has an advanced air-cooling system ensures optimal temperature stability and a consistent operating environment.
Robust Construction
Advanced Insulation
Uniform and Transparent Ice Formation
Overload Protection
Energy-Efficient
User-Friendly Interface
Cube ice makers are commonly used in restaurants, bars, cafes, healthcare facilities, supermarkets, and convenience stores.
| Capacity | 60 kgs / 24 hrs |
| Storage Bin Capacity | 38 kgs |
| Refrigeration System | R404A |
| Cooling Mode | Air Cooling |
| Cooling Fan | EBM (Germany) |
| Dry Filter | Danfoss (Denmark) |
| Exterior Finish | 304/2B Stainless Steel |
| Compressor Brand | Aspera (Slovenia) |
| Certification | CE |
| Power Consumption | 460 W |
| Standard Voltage | 1P / 220 V / 50 Hz |
| Dimensions | 765 × 740 × 900 mm |
| Weight | 61 kgs |