Cube Ice Maker CUIM-B21 delivers a high production capacity of 340 kg per day and features a spacious ice bin with a 236 kg storage capacity for efficient operation. It features an air-cooling system that ensures optimal temperature regulation and maximizes efficiency. It features an eco-friendly refrigeration system, ensuring sustainable and efficient performance. It features a digital panel for easy navigation and precise control of various parameters.
Durable construction
Portable design
Quick ice production
Easy maintenance
Insulated door for less condensation
Overload Protection
Cube ice makers are commonly used in restaurants, bars, cafes, healthcare facilities, supermarkets, and convenience stores.
| Capacity | 340 kgs / 24 hrs |
| Storage Bin Capacity | 236 kg |
| Refrigeration System | R404A |
| Cooling Mode | Air Cooling |
| Cooling Fan | EBM (Germany) |
| Dry Filter | Danfoss (Denmark) |
| Exterior Finish | 304/2B Stainless Steel |
| Compressor Brand | Aspera (Slovenia) |
| Certification | CE |
| Power Consumption | 1250 W |
| Standard Voltage | 1P / 220 V / 50 Hz |
| Dimensions | 844 × 705 × 620 mm; 840 × 790 × 1055 mm (1.1 CBM) |