Cube Ice Maker CUIM-B24 delivers high efficiency, producing up to 636 kg of ice per 24 hours, ensuring a reliable supply. It produces crystal-clear ice cubes with a uniform shape and transparency, making them ideal for various applications. It features a durable construction with stainless steel and sturdy plastic cabinets, ensuring long-lasting durability and reliability. It offers user-friendly electronic controls with safety features, providing simple and secure operation.
Stainless steel chamber
Portable design
Quick ice production
Easy maintenance
Insulated door for less condensation
Overload Protection
Cube ice makers are commonly used in restaurants, bars, cafes, healthcare facilities, supermarkets, and convenience stores.
| Capacity | 636 kgs / 24 hrs |
| Storage Bin Capacity | 280 kg |
| Refrigeration System | R404A |
| Cooling Mode | Air/ Water Cooling |
| Cooling Fan | EBM (Germany) |
| Dry Filter | Danfoss (Denmark) |
| Exterior Finish | 304/2B Stainless Steel |
| Compressor Brand | Tecumseh (France) |
| Certification | CE |
| Power Consumption | 2600 W |
| Standard Voltage | 1P / 220 V / 50 Hz |
| Dimensions | 844 × 705 × 620 mm; 840 × 790 × 1055 mm (1.1 CBM) |
| Weight | 128 kg |