Cube Ice Maker CUIM-B31 produces 1 ton of crystal-clear ice cubes daily, ensuring a consistent and reliable supply. It operates at an evaporative temperature of -10°C and a condenser temperature of 40°C, ensuring optimized freezing performance and maximum efficiency. It features an advanced cooling system with R22 refrigerant for fast and efficient ice formation. Our ice maker features a PLC micro-computer control system for automated operation and precise monitoring.
Durable Construction
Energy-Efficient Operation
Rapid Freezing Cycle
Low Noise Operation
Cube Ice Maker is used in the Food and Beverage Industry, Medical and Healthcare Facilities, Chemical and Pharmaceutical Industries, and Laboratories.
| Daily Production | 1T/24h |
| Noise Level | 55 dB |
| Refrigerant Type | R404a |
| Evaporative Temperature | -10℃ |
| Condenser Temperature | 40℃ |
| Necessary Cooling Capacity | 8.88 KW |
| Ambient Temperature | 25℃ |
| Water Inlet Temperature | 20℃ |
| Compressor Capacity | 3.92 KW |
| Cooling Fan Power | 0.18 KW |
| Water Pump Power | 1.1 KW |
| Power of Circulating Water Pump | 0.55 KW |
| Control System | PLC Micro-computer Control System |
| Cube Ice Weight Density | 500 to 550 kg/m³ |
| Power Consumption | 8 KW |
| Ice Machine Dimension (mm) | 1800 × 1000 × 1600 mm |
| Size of Ice Cube | 29 × 29 × 22 mm; 22 × 22 × 22 mm |
| Weight | 600 kg |